Innowacyjne rozwiązania poprawiajace bezpieczeństwo na drogach

Łódka Solarna - Volcik

W czwartek 5. lipca, po przetestowaniu układu zasilania, zwodowaliśmy naszą pierwszą łódkę solarną.

Wykonana została na bazie 4-osobowej łodzi motorowej i wyposażona w silnik elektryczny zasilany energią uzyskiwaną z modułów fotowoltaicznych.

W układzie zasilania zastosowaliśmy trzy moduły o mocy po 250W, baterię akumulatorów 160Ah/24V (LiFeYPO4) oraz silnik elektryczny o mocy 2 kW.

Dodatkowo łódka została wyposażona w rezerwowy silnik spalinowy o mocy 3,5 KM z przeznaczenim do wykorzystywania jedynie w sytuacjach awaryjnych.

 

 

Zamocowaniem stelaża do elementów zasilania zajął się profesjonalny szkutnik, natomiast elementy elektroniczne zostały skompletowane i połączone w naszej firmie.

 

Łódka znakomicie sprawdziła się na Zalewie Solińskim. Spokojne pływanie i zwiedzanie licznych zatoczek to prawdziwa przyjemność.

 

Prawdziwym egzaminem stał się rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich. W dniach 25VII – 4 VIII przepłynęliśmy trasę Guzianka – Węgorzewo – Guzianka – Jaśkowo – Guzianka, łącznie około 200 km ze średnią prędkością 6 km/h; prędkość maksymalna: 10 km/h.

Nasze dotychczasowe obserwacje potwierdzają znakomitą przydatność zasilanego słońcem układu napędowego do zastosowań rekreacyjnych. Pobór mocy przy prędkości 6 km/h na poziomie 400-500W powoduje, że przy słonecznej pogodzie silnik elektryczny praktycznie nie korzysta z akumulatora pobierając całą potrzebną energię z paneli fotowoltaicznych. Jeżeli chcielibyśmy płynąć szybciej, pobór energii rośnie (do około 2000W przy 10 km/h). Do dzisiaj po przepłynięciu około 300km ani razu nie doładowaliśmy akumulatorów!!!

Z ciekawostek możemy podać, że za nami pierwsze doświadczenie z wiatrem 6-7 w skali Beauforta. Obyło się bez strat :-) Łódka dzielnie płynęła pod fale z prędkością 7,2 km/h.

Obecnie nasz Volcik udał się na zasłużone wakacje i dzielnie pokonuje akweny w pobliżu jeziora Szeląg Wielki. W trakcie otrzyma nową (szybszą) śrubę napędową i czekają go kolejne testy.

O ile nasi dzielni wodniacy nie zgubią dziennika pokładowego, po wakacjach możecie spodziewać się pełniejszej relacji z przebytych rejsów.

 

 

 

Kontakt

Dane rejestrowe:
ul. Sienkiewicza 45
05-220 Zielonka

Adres kontaktowy:
Guzowatka 7b
05-252 Dąbróka
tel.       (22) 250 29 42
            (22) 250 23 56
            (22) 250 25 87
fax (22) 250 29 48
biuro@inzynieria-ruchu.pl

Projekt i wykonanie AddHeadCat

Copyright © 2008-2011 JD Inżynieria Ruchu